Parça Yıkama Makinesi 1000A

STANDARTLAR
- Mekanik komponentler aynı zamanda DIN 5510 / Part 2 maddesini (Ateş ve duman) sağlamalıdır.
- Tezgahın koruma sınıfı en az IP 54 olacaktır.
ÇALIŞMA ŞARTLARI
Tezgah; 0 °C ile +60 °C sıcaklık aralığında sorunsuz olarak çalışabilmelidir. Ayrıca ilgili tezgah, yoğun nemli ve tozlu çalışma şartlarında da sorunsuz çalışmalıdır.
1. TEKNİK ÖZELLİKLER
Parça yıkama tezgahı, aşağıdaki tabloda belirtilen teknik özellikleri sağlamalıdır.

Makine ebatları(derinlik/en/yükseklik) 1050x1500x1400 mm
Yıkama kabini iç ölçüleri (genişlik/derinlik/yükseklik) 950x950x750 mm
Sepet ölçüleri (Çap/yükseklik mm) 900x70 mm
Yükleme yüksekliği 450 mm
Sepet kapasitesi 1000 kg
Pompa gücü 2,2 hp
Pompa Basıncı 3.6 bar x 40 ton/saat 1 adet
Yıkama Boru Hattı 5 mt
Toplam Nozul Sayısı 70 ad
Isıtıcı gücü 7,5 kw
Elektrik (V/faz) 380 V / 3
Dijital zamanlayıcı 0-90 dk
Dijital termostat 0-120 °C
Isı İzolasyon Sistemi Standart
Kapak Emniyet Sistemi Standart 
Sepet Durdurma Sistemi Otomatik
Kontak Sistemi Standart
Yıkama Kimyasalı (25 Kg) Standart
Kapak açılma sistemi Amortisörlü
Gövde yapısı AISI Krom
Sepet yapısı 4140 Hat Çeliği
Depo hacmi 120 lt
Makine Toplam Ağırlığı 140 kg

- Dijital termostat ayarlanan sıcaklıktan 5 °C derece düştüğü zaman otomatik olarak devreye girer ve %1 lik adımlarla arttırılıp düşürülebilir.

- Sepet tezgah içerisinde döner şekilde yapılmıştır.

- Makine üzerinde standart olarak verilen yükleme arabası ise sepeti içeriye yerleştirecek şekilde tasarlanmıştır.

- Deterjanlı su sepetin her yanından sabit nozullar vasıtası ile püskürtülür. Makinamızda 1 adet pompa ve 2 adet nozul hattı bulunur.

- Kapak kapanmadan yıkama işlemi başlamaz. Güvenlik olarak elektrik kesildiğinde kapak otomatik olarak açılır,tekrar geldiğinde ise komut vermeden kapanmaz.

- Bu tip tezgahlarda kullanılan kimyasal alkali olup kireçlenme önleyicidir.

- Yıkama kabini içerisinde 120 lt su bulunur. Bu suyu pompalar çekerek nozul hattına basar. Pompaların emiş yaptığı yerde küçük parçaları tutması için filtreler bulunur.

- Sıcak su makinenin kendi içerisindeki su haznesinde bulunup 1 adet toplam 7.5 kw rezistanslar vasıtasıyla ısıtılır.

- Makine otomatik çalışacaktır, yıkanacak parçalar makinenin yıkama sepetine konulup, operatör, makinenin kontrol panelinden, yıkama ısısını ve çalışma zamanını programladıktan sonra makine çalışmaya başlayacaktır.
2. GENEL ÖZELLİKLER
Tezgahta kullanılan tüm komponentler, bakım ve tamir kolaylığının sağlanması için çabuk ve rahat ulaşılır bir düzende yerleştirilmiş olacaktır.

Sistemde, insan-makine uyumunun en üst düzeyde olması sağlanacaktır.

Tezgah, Düşük Bakım ve Onarım Giderleri sağlamalıdır. Bakım onarım giderlerini azaltacak biçimde; tezgahın yapısı son teknolojik gelişmelere uygun olacaktır. Mümkün olabilen her yerde, yağlama gerektiren veya sık değişmesi gereken parçalardan kaçınılacaktır.

Tezgahın tüm parçaları özellikle periyodik bakım gerektiren parçaları, minimum zamanda kolaylıkla değiştirilmesi için modüler yapıda olacaktır Tezgahın çalışması esnasında, herhangi bir gerilim düşüklüğü veya elektrik kesilmesi; tezgahta emniyetsiz bir duruma ve tezgahta kalıcı bir arızaya sebebiyet vermeyecektir.
2.1. Elektrik – Elektronik Ekipman
- Elektrik verme ekipmanları ve tezgah kontrol, boyanmış çelik kabin içine konulmuş ve IP54 koruma sınıfında olup presin iç kısmına yerleştirilmiş olacaktır. Tezgahın kenarına monte edilmiş bir kontrol paneli olacaktır. Elektrik 380 V-50 Hz. 3 faz. Elektrik kontrol aletlerin üzerinde Türkçe etiket olacaktır. Kablolar halojen free özellikte olacak. Yangın geciktirici özellikte ve özel koruyucu içinde olacaktır. Tezghahın tüm elektrik sistemi SIEMENS olacaktır.

- Cihaz üzerindeki tüm kablo, röle, klemens, konnektör ve elektriksel ekipmanlar devre şemasına uygun olarak silinmez bir şekilde etiketlenmiş olmalıdır.

Ana Kontrol Panelinde Aşağıdakiler Mevcut Olacaktır

- Üç kutuplu magnotermik devre kesici

- Motor için elektrik temini

- Acil durum anahtarlar serisini kontrol eden aletler

- Elektrik parametrelerini izlemek için aletler

- Güç açık lambası

- Arıza lambası

- Acil ikaz lambası

- Yardımcı cihazlarla ilgili anahtarlar

- Acil durumlar için basmalı anahtar

3. Emniyet Tedbirleri
- Herhangi bir tehlike anında tezgahı acil durdurmak için, tezgahın muhtelif yerlerinde operatörün rahatlıkla ve süratle müdahale edebileceği, tezgahı acil durdurma butonları bulunacaktır.

- Tezgah üzerindeki acil durdurma butonlarından bazıları, gerekiyor ise aynı zamanda sesli ikaz sistemiyle de donatılmış olacaktır.

- Tüm kontrol ve kumanda sistemleri, operatörün rahatlıkla izleyebileceği ve çalıştırabileceği şekilde yerleştirilmiş olacak, ayrıca çalışma esnasında operatörün her türlü çalışma emniyeti sağlanmış olacaktır.

- Tezgah için yüksek güvenirlilik (reliability) kriterlerine uyulacaktır. Tezgahta oluşabilecek herhangi bir arızada emniyetsiz bir durumun oluşumuna izin verilmeyecektir.

- Tezgahtan yararlanma süresi en az 30 yıl olacak şekilde inşa edilecektir. Bu değer yüklenici firma tarafından garanti edilecektir.

- Tezgahta kullanılan elektrik cihazları, elektrik kabloları, kablo kanalları ve kablo boruları yangına neden olmayacak malzemeden seçilecek ve buna uygun yerleşim yapılacaktır. Elektrik kabloları yangına dayanıklı, zehirleyici gaz ve duman çıkarmayan, yangın yayılımını hızlandırmayan tipte olacaktır. Yangın riskini en aza indirmek için; diğer tüm malzemeler de çok dikkatli seçilecektir.

- Tezgahta kullanılan malzemeler yeni, kullanım amacına uygun kalitede ve uluslar arası kabul edilmiş standartlara uygun olacaktır. UIC, IEC, DIN,NF, BS veya bunlara karşı gelen standartlar kullanılacaktır.

- Tezgahta korozyon ve pasa karşı gerekli tedbirler alınacaktır. Ayrıca montajda kullanılan cıvata, somun gibi bağlantı elemanları da tercihen paslanmaz veya kaliteli bir kaplama ile kaplı olmalıdır.

DÖKÜMANTASYON
Parça yıkama tezgahı ile beraber aşağıda yazılı dokümanlar matbu ve dijital olmak üzere 1 nüsha halinde Türkçe olarak idareye teslim edilecektir.

- Kullanma Manueli.

- Bakım ve arıza Manueli.

- Elektrik ve elektronik devre şemaları ve kontrol ünitesi yazılım blok diyagramları, açıklamalı olarak hard kopya doküman şeklinde ve dijital olarak teslim edilecektir.

ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER
Aşağıdaki işler, yüklenici tarafından yerine getirilecektir:

- Tezgahın tüm aksamının imalatı

- Tezgahın montajının yapılması,

- Tezgahın devreye alınması,

- Yetkili personelin eğitilmesi,

- Tezgahın çalışır vaziyette teslim edilmesi,

- Tezgahın imal yeri REKPARSAN OTOMOTİV – KONYA’dır.

- Makinenin nakliye ücreti alıcı firmaya ait olup sevk adresindeki kurulumu yüklenici firmaya ait olacaktır.

-Alıcı nakliye ücreti dışında sadece makine bedelini ödeyecek, kurulum,yedek parçalar, yıkama deterjanı vs.. gibi konular için herhangi bir ücret ödemeyecektir.

-Makinenin gövde aksamı ÖMÜR BOYU, diğer tüm aksam ise KULLANICI HATALARI DAHİL 10 YIL GARANTİLİDİR. Garantiye giren konularda ulaşım, yedek parça vs. hiçbir ücret talep edilmeyecektir. Garanti dışında kalan arızalarda sadece parça bedeli alınacak bunun dışında kendi ekibimiz tarafından bu parçaların değişmesi gerekir ise yalnızca konaklama ve ulaşım bedeli ödenecektir.

Copyright 2015 © REKPARSAN Otomotiv San. ve Tic. Aş.
Bu sitenin içeriğinin kaynak göstermeksizin kopyalanması ve yeniden yayınlanması yasaktır.